Zawory dławiąco zwrotne

OFERTA

Zawór dławiąco zwrotny jest zaworem często spotykanym w układach pneumatycznych. Jest to zawór składający się z zaworu dławiącego i zwrotnego. Zawór dławiąco zwrotny umożliwia swobodny przepływ w jednym kierunku oraz przepływ z dławieniem w kierunku przeciwstawnym.

Zawór dławiąco-zwrotny do siłowników Zawór dławiąco-zwrotny do siłowników
Cena: 18,14 zł (netto: 14,75 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zawór dławiąco-zwrotny A50905 do siłowników Zawór dławiąco-zwrotny A50905 do siłowników
Producent: Martech
Cena: 55,35 zł (netto: 45,00 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zawór dławiąco-zwrotny do zaworów Zawór dławiąco-zwrotny do zaworów
Cena: 18,14 zł (netto: 14,75 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zawór dławiąco - zwrotny wtykowy Zawór dławiąco - zwrotny wtykowy
Cena: 17,22 zł (netto: 14,00 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Regulatory przepływu ze stali nierdzewnej Regulatory przepływu ze stali nierdzewnej
Cena: 504,30 zł (netto: 410,00 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zawór dławiąco - zwrotny 1/8 kostka RF4004200 Zawór dławiąco - zwrotny 1/8 kostka RF4004200
Cena: 36,00 zł (netto: 29,27 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Zasada działania zaworu dławiąco zwrotnego

Zawór dławiąco zwrotny to szczególny rodzaj zaworu pneumatycznego. Warto poznać zasadę jego działania, ponieważ jest ważnym elementem instalacji pneumatycznej lub hydraulicznej. Zastosowanie go przy każdym siłowniku wiąże się ze stosunkowo niewielkimi kosztami, a zapewnia możliwość płynnej i wygodnej regulacji pracy siłowników. Podstawą jego działania jest połączenie zaworu dławiącego oraz zaworu zwrotnego. Dzięki współdziałaniu tych dwóch mechanizmów uzyskujemy bardzo przydatny element armatury pneumatycznej, który umożliwia realizację kilku funkcji. Zawór dławiąco zwrotny pozwala na swobodny przepływ sprężonego powietrza w jednym kierunku. Umożliwia również dławienie przepływu w kierunku przeciwstawnym.

Jaka jest dokładnie zasada działania zaworu dławiąco zwrotnego? Ponieważ zawory te są przeznaczone do sterowania natężeniem przepływu, to niezbędny jest precyzyjny mechanizm, umożliwiający dokładną regulację. Dlatego te zawory zawierają w sobie zawór iglicowy, który jest wykorzystywanym przy niedużych natężeniach przepływu. Jak nazwa wskazuje, elementem dławiącym przepływy jest w nich iglica, która jest wkręcana lub wykręcana w gniazdo, ograniczając w ten sposób rozmiar szczeliny, którą przepływa medium, co skutkuje regulacją przepływu. Co daje kombinacja z zaworem zwrotnym? Zawór zwrotny zapewnia, że dławienie przepływu odbywa się tylko w jednym kierunku. W zaworze dławiąco zwrotnym nie dochodzi do blokady przepływu w pełni, jak to ma miejsce w klasycznym zaworze zwrotnym. Za dławienie odpowiedzialna jest wspomniana iglica, którą najczęściej ustawia się poprzez regulację pokrętła zaworu, ale również nastawę można zmienić za pomocą gniazda pod śrubokręt.

Wykorzystanie zaworu dławiąco zwrotnego

Zawór dławiąco zwrotny jest zaworem powszechnie spotykanym w instalacjach sprężonego powietrza. Najczęściej ten typ zaworu znajduje się tuż przy siłownikach pneumatycznych. Jest tak, ponieważ zawór dławiąco zwrotny jest niezastąpionym elementem do regulacji prędkości wysuwu tłoczyska siłownika. Zawory dławiąco zwrotne możemy stosować albo bezpośrednio na korpusie siłownika, albo na przewodach doprowadzających lub odprowadzających sprężone powietrze. Pierwsza lokalizacja ma sporo zalet. Dzięki zastosowaniu zaworów z gwintem możliwe jest zamocowanie ich bezpośredni w gniazdach korpusu siłownika, a co za tym idzie wyeliminowanie innych dodatkowych złączek. Bliskość zaworu z siłownikiem ułatwia dokonywanie nastaw zaworów.

Regulatory przepływu są szczególnie przydatne w cylindrach dwustronnego działania. Zastosowanie pary tych zaworów umożliwia regulację zarówno prędkości wysuwu, jak i powrotu tłoczyska siłownika. Skręcenie przepływu do minimum (maksymalne zdławienie) powoduje, że praca siłownika będzie wolna. Możliwość takiej regulacji jest bardzo praktyczna i użyteczna dla różnorakich zastosowań siłowników. Dla wielu linii produkcyjnych czy maszyn możliwość takich ustawień jest niezbędna. Dzięki tym zaworom możliwa jest także korekta pracy siłownika w stosunku do tego jak została zaprojektowana instalacja. Umożliwia to zaadaptowanie szybkości ruchu tłoczyska do danych potrzeb.

Jak podłączyć zawór dławiąco zwrotny?

Montaż zaworu zwrotnego to prosta czynność. Wszystko dzięki temu, że jego ogólna budowa nie różni się szczególnie od innych typów zaworów. Przyłącza zaworów dławiąco zwrotnych są znormalizowane. Najczęściej spotykanym typem są zwory z kombinacją dwóch typów przyłączy: z gwintem zewnętrznym i złączem wtykowym. Złącza gwintowane w tych typach zaworów występują w wersjach metrycznych (oznaczenie „M”) oraz calowych, czyli w jednostce imperialnej (oznaczenie „G”). Umożliwia to dobranie zaworu, którego przyłącze będzie pasowało bezpośrednio do przyłącza w korpusie siłownika pneumatycznego, niezależnie czy ten został wykonany zgodnie z wymiarami imperialnymi, czy metrycznymi. Drugie przyłącze to złącze wtykowe, które zapewnia szybki montaż przewodów pneumatycznych. Wystarczy wcisnąć wąż w pierścień, a konstrukcja złączki zablokuje go za pomocą pazurów wykonanych najczęściej ze stali nierdzewnej. Innym typem zaworów dławiąco zwrotnych są zawory przewodowe. Przeznaczone są do montażu bezpośrednio na wężach instalacji. W ofercie naszego sklepu można znaleźć zawory dławiąco zwrotne renomowanej firmy Airwork z dwoma przyłączami wtykowymi na przewody pneumatyczne, lub z gwintowanymi gniazdami. Te drugie mają postać kostki, wykonanej ze stali nierdzewnej lub aluminium. Znajdują zastosowanie na przykład w zakładach przemysłu spożywczego.

Zawory dławiąco zwrotne posiadają pokrętło do regulacji przepływu. Jego obrót w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara dławi przepływ. Natomiast obroty w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara zwiększają szczelinę. Na trzpieniu takiego pokrętła znajduje się zawsze dodatkowa nakrętka, tak zwana „kontra”. Umożliwia ona zablokowanie pokrętła w zadanej pozycji. Chroni to przed ewentualną, przypadkową zmianą nastawy. Regulację przepływu należy zawsze zaczynać od pełnego zamknięcia zaworu, aby uniknąć gwałtownego ruchu tłoczyska siłownika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl