Jaki siłownik pneumatyczny wybrać?
Rozpoczynając przygodę z dziedziną jaką jest pneumatyka, każdy staje przed dylematem jaki siłownik pneumatyczny wybrać aby właściwie spełniał swoje zadanie.
Choć w sklepach i na zdjęciach wszystkie siłowniki pneumatyczne znormalizowane wyglądają podobnie, to różnice tkwią w takich elementach jak konstrukcja, wymagana siła siłownika, materiał wykonania. Przed zakupem należy określić jego parametry pracy takie jak ciśnienie pracy, temperatura, czy będzie narażony na czynniki zewnętrzne. Dzięki tym informacjom możemy dobrać właściwy materiał z którego wykonany będzie nasz przyszły siłownik, tj pokrywy, tłoczysko, tuleja, uszczelnienia.
Standardowy siłownik pneumatyczny wykonany jest z aluminium, tłoczysko ze stali CK45 lub ze stali nierdzewnej. Uszczelnienia w nim zawarte wykonane są z poliuretanu odpornego na trudne warunki pracy. Pokrywy wykonane są w estetycznym designie a wysokiej jakości powłoka zabezpiecza przed korozją. Tłok siłownika wyposażony jest we wkładkę magnetyczną, a rowki typu T umożliwiają bezproblemowy montaż czujników położenia tłoka.
Elementy siłownika pneumatycznego
Elementy i konstrukcja siłownika zostanie omówiona na znormalizowanym siłowniku pneumatycznym ISO15552
Pneumatyczny siłownik dwustronnego działania składa się z następujących elementów:
- Tłoczysko siłownika
- Uszczelka tłoczyska
- Iglica amortyzacji
- Korek amortyzacji
- Uszczelka amortyzacji
- Tłok
- O-ring
- Tłok
- Pokrywa tylna
- Nakrętka tłoczyska
- Tulejka z brązu
- Pokrywa przednia
- O-ring
- Profil z rowkiem T
- Uszczelnienia tłoka
- Magnes z plastoferytu
- Śruby
- Nakrętka tłoka
Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania a siłownik pneumatyczny jednostronnego działania
Przed rozpoczęciem swojej przygody z dziedziną jaką jest pneumatyka należy pamiętać o tym, że istnieją dwa główne rodzaje siłowników pneumatycznych - dwustronnego działania oraz jednostronnego działania.
Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania to siłownik który wykonuje pracę w dwóch kierunkach, przy czym ruchy tłoczyska odbywają się po naprzemiennym zasilaniu sprężonym powietrzem, raz z jednej strony raz z drugiej strony.
Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania to siłownik który wykonuje pracę również w dwóch kierunkach, ale ruch roboczy wykonywany jest sprężonym powietrzem, natomiast ruch powrotny realizowany jest sprężyną zamontowana wewnątrz komory siłownika. W takim rozwiązaniu sprężyna siłownika jednostronnego działania jest zagniatana przez sprężone powietrze, a nagromadzona w niej energia cofa tłoczysko.
Siłowniki pchające i ciągnące - czym się różnią?
Ta potoczna nazwa siłownika pneumatycznego jednostronnego działania uzależniona jest od umiejscowienia sprężyny wewnętrz komory siłownika:
- siłownik pchający - sprężone powietrze wysuwa (pcha) tłoczysko a sprężyna powoduje jego powrót,
- siłownik ciągnący - sprężone powietrze chowa (ciągnie) tłoczysko a sprężyna powoduje jego wysuw,
Uszczelnienia siłownika pneumatycznego
Kolejną zaletą produkowanych przez nas siłowników pneumatycznych serii CZ oraz CY jest montaż uszczelnień idealnie dopasowanych do warunków pracy. Siłowniki pneumatyczne pracować mogą w bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze, w kontakcie z olejem oraz smarem. Idealnie dobrane uszczelnienia, w tym przypadku siłownik z metalowym zgarniaczem potrafi w 100% oczyścić tłoczysko z silnych zabrudzeń takich jak lód, cement, błoto itd.
Siła siłownika pneumatycznego
Siła siłownika dwustronnego działania to istotny parametr przed jego zakupem. Zależy ona od średnicy siłownika oraz ciśnienia zasilania. Im ciśnienie jest wyższe (do max 10 bar) tym siła siłownika jest większa. Siła siłownika pozwala ocenić jakie parametry, jaka średnica siłownika musi być zastosowana, aby zostały spełnione nasze potrzeby.
Rodzaje siłowników pneumatycznych
Oprócz wymienionych wyżej siłowników, w ofercie Martech-Pneumatyka s.j. występuje wiele innych modeli siłowników pneumatycznych:
-
mini siłowniki, siłowniki okrągłe, siłowniki nierdzewne, siłowniki kompaktowe, siłowniki antyobrotowe, siłowniki beztłoczyskowe, siłowniki z prowadzeniem, siłowniki obrotowe,