OFERTA

Jaki siłownik pneumatyczny wybrać?

Rozpoczynając przygodę z dziedziną jaką jest pneumatyka, każdy staje przed dylematem jaki siłownik pneumatyczny wybrać aby właściwie spełniał swoje zadanie.

Choć w sklepach i na zdjęciach wszystkie siłowniki pneumatyczne znormalizowane wyglądają podobnie, to różnice tkwią w takich elementach jak konstrukcja, wymagana siła siłownika, materiał wykonania. Przed zakupem należy określić jego parametry pracy takie jak ciśnienie pracy, temperatura, czy będzie narażony na czynniki zewnętrzne. Dzięki tym informacjom możemy dobrać właściwy materiał z którego wykonany będzie nasz przyszły siłownik, tj pokrywy, tłoczysko, tuleja, uszczelnienia.

 

Siłownik pneumatyczny dwustronego działania

 

Standardowy siłownik pneumatyczny wykonany jest z aluminium, tłoczysko ze stali CK45 lub ze stali nierdzewnej. Uszczelnienia w nim zawarte wykonane są z poliuretanu odpornego na trudne warunki pracy. Pokrywy wykonane są w estetycznym designie a wysokiej jakości powłoka zabezpiecza przed korozją. Tłok siłownika wyposażony jest we wkładkę magnetyczną, a rowki typu T umożliwiają bezproblemowy montaż czujników położenia tłoka.  

 

Elementy siłownika pneumatycznego

Elementy i konstrukcja siłownika zostanie omówiona na znormalizowanym siłowniku pneumatycznym ISO15552

budowa siłownika pneumatycznego

 

 Pneumatyczny siłownik dwustronnego działania składa się z następujących elementów:

 1. Tłoczysko siłownika
 2. Uszczelka tłoczyska
 3. Iglica amortyzacji
 4. Korek amortyzacji
 5. Uszczelka amortyzacji
 6. Tłok
 7. O-ring
 8. Tłok
 9. Pokrywa tylna
 10. Nakrętka tłoczyska
 11. Tulejka z brązu
 12. Pokrywa przednia
 13. O-ring
 14. Profil z rowkiem T
 15. Uszczelnienia tłoka
 16. Magnes z plastoferytu
 17. Śruby
 18. Nakrętka tłoka

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania a siłownik pneumatyczny jednostronnego działania

Przed rozpoczęciem swojej przygody z dziedziną jaką jest pneumatyka należy pamiętać o tym, że istnieją dwa główne rodzaje siłowników pneumatycznych - dwustronnego działania oraz jednostronnego działania.

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania to siłownik który wykonuje pracę w dwóch kierunkach, przy czym ruchy tłoczyska odbywają się po naprzemiennym zasilaniu sprężonym powietrzem, raz z jednej strony raz z drugiej strony.

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania to siłownik który wykonuje pracę również w dwóch kierunkach, ale ruch roboczy wykonywany jest sprężonym powietrzem, natomiast ruch powrotny realizowany jest sprężyną zamontowana wewnątrz komory siłownika. W takim rozwiązaniu sprężyna siłownika jednostronnego działania jest zagniatana przez sprężone powietrze, a nagromadzona w niej energia cofa tłoczysko.

Siłowniki pchające i ciągnące  - czym się różnią?

Ta potoczna nazwa siłownika pneumatycznego jednostronnego działania uzależniona jest od umiejscowienia sprężyny wewnętrz komory siłownika:

 • siłownik pchający - sprężone powietrze wysuwa (pcha) tłoczysko a sprężyna powoduje jego powrót,
 • siłownik ciągnący - sprężone powietrze chowa (ciągnie) tłoczysko a sprężyna powoduje jego wysuw,

Uszczelnienia siłownika pneumatycznego

Kolejną zaletą produkowanych przez nas siłowników pneumatycznych serii CZ oraz CY jest montaż uszczelnień idealnie dopasowanych do warunków pracy. Siłowniki pneumatyczne pracować mogą w bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze, w kontakcie z olejem oraz smarem. Idealnie dobrane uszczelnienia, w tym przypadku siłownik z metalowym zgarniaczem potrafi w 100% oczyścić tłoczysko z silnych zabrudzeń takich jak lód, cement, błoto itd.

Uszczelnienia siłownika pneumatycznego

 

 

 

 

Siła siłownika dwustronnego działania to istotny parametr przed jego zakupem. Zależy ona od średnicy siłownika oraz ciśnienia zasilania. Im ciśnienie jest wyższe (do max 10 bar) tym siła siłownika jest większa. Siła siłownika pozwala ocenić jakie parametry, jaka średnica siłownika musi być zastosowana, aby zostały spełnione nasze potrzeby.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Oprócz wymienionych wyżej siłowników, w ofercie Martech-Pneumatyka s.j. występuje wiele innych modeli siłowników pneumatycznych:

 • mini siłowniki, siłowniki okrągłe, siłowniki nierdzewne,  siłowniki kompaktowe, siłowniki antyobrotowe, siłowniki beztłoczyskowe, siłowniki z prowadzeniem, siłowniki obrotowe,

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl