Napędy pneumatyczne

OFERTA

Napęd obrotowy pneumatyczny stosuje się w celu uruchomienia armatury przemysłowej z kątem obrotu 90 stopni. Jest szczególnie zalecany jako siłownik do zaworu kulowego oraz siłownik do przepustnic między kołnierzowych.

Zaletą napędu pneumatycznego - w odniesieniu do napędu elektrycznego - jest błyskawiczny czas przesterowania oraz dużo niższa cena.

 

Napęd obrotowy dwustronnego działania  Napęd obrotowy dwustronnego działania
Producent: Martech
Cena: 237,00 zł (netto: 192,68 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Napęd obrotowy pneumatyczny jednostronny Napęd obrotowy pneumatyczny jednostronny
Producent: Martech
Cena: 378,00 zł (netto: 307,32 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Siłownik do zaworu kulowego - charakterystyka

Napęd pneumatyczny o kącie obrotu 0-90° produkowany w wersjach dwustronnego działania oraz ze sprężynami. Pełni rolę siłownika zaworów kulowych do ich otwarcia i zamknięcia. Napęd zaworu stosowany jest również do przepustnic klapowych oraz zaworów wysokociśnieniowych.

Budowa siłownika zaworu kulowego

siłownik zaworu kulowego

Napęd obrotowy do zaworów - zasada działania

Napęd obrotowy dostępny jest w wersji dwustronnego działania oraz w wersji jednostronnego działania z zamontowanymi w korpusie napędu sprężynami.

W napędzie dwustronnego działania ruch realizowany jest za pomocą sprężonego powietrza dostarczanego do obydwu komór - raz do jednej, raz do drugiej. Do sterowania tego rodzaju siłownikiem obrotowym stosuje się zawór 5/2. Najczęstszym stosowanym rozwiązaniem jest zawór namur 5/2.

Zawór namur

Natomiast napęd obrotowy ze sprężyną zasila się sprężonym powietrzem tylko jedną komorę. Ruch powrotny realizowany jest dzięki sprężynom umieszczonym w komorze drugiej. W tym rozwiązaniu zawór kulowy pneumatyczny dostarczany jest w wersji zamkniętej. Jest to rozwiązanie bezpieczne, gdyż w przypadku zaniku powietrza wracają one do pozycji wyjściowej. Sterowanie siłownikiem monostabilnym odbywa się za pomocą zaworu 3/2 normalnie zamknięty.

siłownik zaworu kulowego rysunek

Do potwierdzenia położenia zaworów kulowych i przepustnic klapowych stosuje się wyłącznik krańcowy. Przeznaczone są do współpracy z napędami obrotowymi i zdalnej sygnalizacji pozycji otwarcia i zamknięcia. 

Wyłącznik krańcowy z siłownikiem

napęd obrotowy do zaworunapęd pneumatyczny obrotowynapęd pneumatyczny

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl