Napęd obrotowy pneumatyczny
Napęd obrotowy pneumatyczny stosuje się w celu uruchomienia armatury przemysłowej z kątem obrotu 90 stopni. Jest szczególnie zalecany jako siłownik do zaworu kulowego oraz siłownik do przepustnic między kołnierzowych.
Zaletą napędu pneumatycznego - w odniesieniu do napędu elektrycznego - jest błyskawiczny czas przesterowania oraz dużo niższa cena.


Siłownik do zaworu kulowego - charakterystyka
Napęd pneumatyczny o kącie obrotu 0-90° produkowany w wersjach dwustronnego działania oraz ze sprężynami. Pełni rolę siłownika zaworów kulowych do ich otwarcia i zamknięcia. Napęd zaworu stosowany jest również do przepustnic klapowych oraz zaworów wysokociśnieniowych.
Budowa siłownika zaworu kulowego
Napęd obrotowy do zaworów - zasada działania
Napęd obrotowy dostępny jest w wersji dwustronnego działania oraz w wersji jednostronnego działania z zamontowanymi w korpusie napędu sprężynami.
W napędzie dwustronnego działania ruch realizowany jest za pomocą sprężonego powietrza dostarczanego do obydwu komór - raz do jednej, raz do drugiej. Do sterowania tego rodzaju siłownikiem obrotowym stosuje się zawór 5/2. Najczęstszym stosowanym rozwiązaniem jest zawór namur 5/2.
Natomiast napęd obrotowy ze sprężyną zasila się sprężonym powietrzem tylko jedną komorę. Ruch powrotny realizowany jest dzięki sprężynom umieszczonym w komorze drugiej. W tym rozwiązaniu zawór kulowy pneumatyczny dostarczany jest w wersji zamkniętej. Jest to rozwiązanie bezpieczne, gdyż w przypadku zaniku powietrza wracają one do pozycji wyjściowej. Sterowanie siłownikiem monostabilnym odbywa się za pomocą zaworu 3/2 normalnie zamknięty.
Do potwierdzenia położenia zaworów kulowych i przepustnic klapowych stosuje się wyłącznik krańcowy. Przeznaczone są do współpracy z napędami obrotowymi i zdalnej sygnalizacji pozycji otwarcia i zamknięcia.