OFERTA

Budowa łańcuchów napędowych i zastosowanie w przemyśle

Budowa łańcuchów napędowych i zastosowanie w przemyśle

Łańcuchy to elastyczne cięgna, które znane są już od czasów starożytnych. Pomimo upływu czasu i różnych modyfikacji nadal znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Profesjonalny łańcuch napędowy może być wykorzystywany przy pracach budowlanych, a także stać się częścią maszyn. Różnorodność zastosowania zależy od typu konstrukcji łańcuchów.

Z czego wykonane są łańcuchy?

Łańcuch należy do najpopularniejszych cięgien elastycznych, a także najstarszych konstrukcji tego typu. W klasycznej wersji składa się z ogniw wykonywanych z cienkich prętów stalowych, które są zakuwane i łączone w długie cięgna. Obecnie konstrukcje łańcuchów są bardziej rozbudowane, jednak element ma podobne właściwości.

Najważniejszą zaletą łańcuchów jest możliwość zmiany kształtu przy jednoczesnym utrzymaniu ciągłości i trwałości. Dlatego najczęściej łańcuch przemysłowy wykonywany jest z dobrej klasy stali o znakomitych parametrach wytrzymałościowych. Kolejną cechą wartą uwagi jest możliwość połączenia ze sobą ogniw w taki sposób, że tworzy się cięgno zamknięte. Takie elementy znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a także w domu.

Jakie są rodzaje łańcuchów napędowych?

Z biegiem lat łańcuchy nieco zmieniły swoją funkcję i zastosowanie, a przez to zmianie uległ także sposób ich wykonywania. Obecnie w przemyśle stosuje się kilka typów łańcuchów, które różnią się budową, jednak stale utrzymują swoją funkcjonalność. Choć klasyczne warianty cięgien zastąpiły bardziej nowoczesne elementy, wiele typów stosowanych jest równolegle nawet w obrębie jednej maszyny. Do łańcuchów przemysłowych można zaliczyć:

  • łańcuchy pierścieniowe - nazywane też ogniwowymi, czyli klasyczne cięgna wykonywane z połączonych ze sobą ogniw w różnych kształtach. Najczęściej można spotkać je w budownictwie lub przy zabezpieczaniu materiałów i maszyn w obszarach ogólnodostępnych;
  • łańcuchy płytkowe - cięgna wykonywane z jednakowych płytek stalowych, połączonych ze sobą za pomocą elastycznych zawiasów. Ten typ łańcucha wykorzystywany jest głównie w pojazdach gąsienicowych czy innych wózkach jezdniowych. Taki sam typ łańcucha stosuje się także do budowy bransolet w zegarkach czy łańcuchów do pilarek;
  • łańcuchy rolkowe napędowe - inaczej nazywane drabinkowymi lub łańcuchami Galla, to konstrukcje wykonywane z połączonych ze sobą ogniw w kształcie drabinki, gdzie poszczególne szczeble mają kształt rolki. Taka budowa wykorzystywana jest w napędach łańcuchowych i te elementy znajdują szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu.

Najpopularniejsze w przemyśle łańcuchy rolkowe napędowe

Łańcuchy drabinkowe to konstrukcje niejednakowe i można wyróżnić choćby łańcuchy tulejkowe, sworzniowe czy zębate. Jednak to właśnie łańcuchy rolkowe napędowe są najpopularniejszym wariantem tych cięgien, jaki można spotkać w przemyśle. Rolki nakładane na tuleje sprawiają, że elementy cenione są przede wszystkim za największą trwałość i możliwość pracy przy maszynach pracujących na szybkich obrotach. Są to konstrukcje najczęściej łączone w zamknięte cięgno, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do przenoszenia napędu w maszynach, czy urządzeniach ręcznych.

Łańcuchy rolkowe napędowe wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu ciężkiego, dlatego mogą różnić się między sobą także wymiarami. Przy wyborze odpowiedniego zwraca się uwagę przede wszystkim na odległość pomiędzy średnicami sworzni w kolejnych ogniwach i średnicami rolek, a także szerokością łańcucha. Te wszystkie elementy muszą być dostosowane do rozmiarów kół zębatych w danym napędzie.

Jeszcze jednym kryterium wyboru jest ilość rzędów, jakie składają się na dane cięgno. Najpopularniejsze są łańcuchy 1-rzędowe, które stosuje się w wielu prostych maszynach i pojazdach. Nieco bardziej skomplikowaną budowę mają łańcuchy 2-rzędowe, które składają się z dwóch stale połączonych ze sobą łańcuchów. Takie cięgna sprawdzają się przy maszynach, które zasilane są przez podwójne zębatki. Dzięki temu mogą przenosić większe obciążenia bez ryzyka zerwania łańcucha.

Jakie jest zastosowanie dla łańcuchów w przemyśle?

Choć łańcuchy rolkowe napędowe cieszą się popularnością w przemyśle, znajdują zastosowanie w urządzeniach, które użytkujesz każdego dnia. Najpopularniejszym i klasycznym przykładem takiego cięgna jest łańcuch rowerowy. Podobne elementy znajdziesz też w silnikach wielu samochodów, pojazdów rolniczych czy maszynach. Szerokie zastosowanie rolek znalazło się głównie w przemyśle maszynowym i takie łańcuchy wykorzystywane są w automatycznych dźwigach czy przy zasilaniu wałów w tłoczarkach.

Łańcuchy rolkowe napędowe to jednak nie tylko maszyny i urządzenia mechaniczne. Takie samo cięgno stosowane jest choćby przy mechanizmach podnoszenia bramy segmentowej. Często stosuje się je także do ręcznych wciągarek przemysłowych, które od nazwy łańcucha określane są właśnie galikami.

Łańcuchy rolkowe napędowe to trwałe konstrukcje, które w niewielkim stopniu obciążają wały i zębatki w przekładniach. Stosowane w niektórych modelach samochodów zachowują sprawność po przejechaniu nawet ponad pół miliona kilometrów. Odpowiednio smarowane i eksploatowane przez wiele lat zachowają funkcjonalność także w innych urządzeniach.

Polecane produkty:

Łańcuch galla 08B-1 1/2" 5 metrów
Łańcuch rolkowy 16B-1 1" 5 metrów
Łańcuch 08B-2 1/2" 5 metrów
Łańcuch 16B-2 1" 5 metrów

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl