OFERTA

Jak prawidłowo ustawić zawór trójdrożny?

Działanie zaworu zamontowanego na rurociągu jest dla większości z nas proste do zrozumienia. To, co się dzieje kiedy przekręcamy dźwignię, motylek lub jakikolwiek inny element odpowiedzialny za sterowanie zaworem jest dla nas intuicyjne. Rozumiemy, że zawór może być otwarty lub zamknięty. Ale co kiedy do „klasycznego” zaworu dwudrożnego, czyli takiego, który ma wejście i wyjście dołożymy trzecie przyłącze?

W jaki sposób funkcjonuje zawór trójgłowy?

Dołożenie do klasycznego zaworu trzeciego przyłącza sprawia, że uzyskujemy zawór znany pod takimi nazwami jak zawór trójgłowy, trójdrogowy czy trójdrożny. Wszystkie te nazwy odnoszą się do takiego elementu armatury przemysłowej, który jest zaworem z trzema punktami przyłączeniowymi. Zawory tego typu występują w wielu wersjach, są dostosowane do wielu zastosowań i mediów, z jakimi mogą pracować. Na poniższym zdjęciu przedstawiono przykładowy zawór trójdrożny.

Zrozumienie zasady działania zaworu trójdrożnego nie jest trudne. W objaśnieniu sposobu jego działania wyjdźmy od tego co nam dobrze znane. Omówmy, jak działają zawory kulowe. Są one powszechnie stosowane w wielu branżach przemysłu, budownictwie, a także są częścią wielu maszyn i urządzeń. Istotą ich działania jest otwarcie lub zamknięcie przepływu danego medium przez zawór. Jest to możliwe dzięki obracającej się kuli, w której wydrążony jest otwór. Kula znajduje się w korpusie zaworu. Jej obrót jest możliwy dzięki temu, że przymocowany jest do niej na stałe trzpień. Obrót trzpienia, a co za tym idzie kuli, umożliwia lub uniemożliwia przepływ cieczy, lub gazu przez zawór. Mogą one być sterowane ręczne za pomocą dźwigni lub innego uchwytu albo za pomocą siłownika (elektrycznego lub pneumatycznego).

Zawór trójdrożny to szczególny rodzaj zaworu kulowego. Umożliwia on nie tylko zamykanie przepływu, ale także rozdzielanie lub zmianę kierunku przepływających cieczy, lub gazów, pomiędzy maksymalnie trzy punkty przyłączeniowe zaworu. Podobnie jak zawory kulowe ręczne, zawory trójdrogowe także mogą być nastawiane ręcznie. Wtedy za obrót kuli odpowiada dźwignia umieszczona na szczycie korpusu, którą obsługuje się wszystkie funkcje zaworu. Inna opcja to zawór kulowy trójdrożny sterowany elektrycznie. Pneumatyka także może napędzać zawór. W tym celu korpus zaworu musi być wyposażony w kołnierz montażowy zgodny z ISO5211 dedykowany pod napęd pneumatyczny. Każdy rodzaj sterowania umożliwia szybkie zmiany pomiędzy poszczególnymi stanami. Istnieją dwa podstawowe rodzaje zaworów trójdrożnych: z kulą typu „L” lub „T”. To oznaczenie odnosi się do kształtu ścieżki przepływu mediów, jaka jest wydrążona w kuli zaworu. Poniższe ilustracje przedstawiają schematycznie, jak wygląda przekrój zaworu typu „L” i „T”.

Zawór trójdrożny typ L

Zawór trójdrożny typ L

Zawór trójdrożny typ T

Zawór trójdrożny typ T

Jak ustawić zawór trójdrożny?

Ustawienie zaworu trójdrożnego następuje w wyniku zmiany położenia dźwigni lub innego elementu sterującego. Każdy obrót o 90° powoduje zmianę sposobu działania zaworu. Do prawidłowego ustawienia zaworu trójdrożnego niezbędna jest znajomość drogi przepływu przy danym położeniu dźwigni sterującej. Najczęściej jest ona ustawiona na prawo od środkowego przyłącza. Niektóre modele zaworów umożliwiają też zmianę położenia dźwigni. Dlatego by uniknąć pomyłki przy ustawieniu zaworu, niezbędne jest oznakowanie instalacji, w której zastosowano zawór trójdrożny. Pomocne są schematy informujące o tym, jakie położenie dźwigni, odpowiada za dany stan zaworu. To wszystko pozwala wyeliminować pomyłki.

Jeśli przyłącza zaworu ponumerujemy cyframi 1, 2 i 3 to dostępne są następujące ustawienia:

 • Zawór trójdrożny typ L posiada trzy możliwości ustawienia:
  • przepływ pomiędzy przyłączami 1 i 2 (rys. A) - najczęstsze domyślne ustawienie początkowe dźwigni sterującej,
  • przepływ pomiędzy przyłączami 2 i 3 (rys. B),
  • przepływ zamknięty (rys. C).
 • Zawór trójdrożny typ T posiada cztery możliwości ustawienia:
  • przepływ pomiędzy wszystkimi przyłączami 1, 2 i 3 (rys. A),
  • przepływ pomiędzy przyłączami 2 i 3 (rys. B),
  • przepływ pomiędzy przyłączami 1 i 3 (rys. C),
  • przepływ pomiędzy przyłączami 1 i 2 (rys. D).

Każdy z opisanych stanów został przedstawiony na powyższych schematach.

Ile kosztuje dobry zawór trójdrożny?

Ze względu na specyfikę użytkowania zaworów warto postawić na produkty wysokiej jakości. Zapewnią one trwałość i szczelność. Pozwolą uniknąć kłopotliwych i kosztownych wymian i napraw. Zawory trójdrogowe wysokiej jakości zapewniają poprawne działanie zarówno podczas intensywnej eksploatacji, jak i wtedy, kiedy zmiana ustawienia ma miejsce okazjonalnie. Cena dobrego zaworu trójdrożnego zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest średnica. Kolejnymi jest wykonanie materiałowe, rodzaj sterowania i inne parametry specyficzne dla tego typu armatury. Już od nieco ponad 200 zł brutto można kupić wysokiej jakości zawór trójdrożny. W tej cenie otrzymujemy produkt wykonany ze stali nierdzewnej w wysokim gatunku CF8M (AISI 316 / 1.4404) z uszczelnieniem teflonowym (PTFE).

Gdzie montuje się zawór trójgłowy?

Ze względu na prostą obsługę i niezawodność działania zawory trójdrożne mają szeroki zakres zastosowań. Ponieważ są dedykowane do pracy z takimi czynnikami jak woda, powietrze, lekkie chemikalia i wiele innych, to znajdują zastosowanie w wielu specjalistycznych instalacjach przemysłowych z różnych branż. Są również powszechnie wykorzystywane w instalacjach centralnego ogrzewania. Można je znaleźć także w stacjach uzdatniania wody, gdzie dzięki ich możliwości zmiany kierunku przepływy wody pozwalają na wykonanie płukania filtrów. Zawory trójgłowe są często częścią składową różnych maszyn i urządzeń, od tych budowlanych, po te spotykane w każdym gospodarstwie domowym, jak na przykład pralka.

Zawór trójdrożny jest niezastąpionym elementem wielu instalacji, dlatego dobrze jest zapoznać się z zasadą jego działania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl