OFERTA

Jakie są rodzaje chwytaków i jakie są ich zastosowania?

Jakie są rodzaje chwytaków i jakie są ich zastosowania?

Chwytaki to jeden z elementów oprzyrządowania, który pozwala na chwytanie przedmiotów. Wykonują bardzo ważne i niezwykle precyzyjne etapy prac produkcyjnych, co bezpośrednio przekłada się na skuteczność całej produkcji. W związku z tym warto poznać ich budowę, rodzaje i czynności, jakie ułatwia ich zastosowanie.

Czym jest chwytak w robotyce?

Chwytanie i ustawianie elementów w wybranej pozycji to zadanie, które w naturze najsprawniej wykonuje ludzka dłoń. Pięć uchwytów, w tym jeden przeciwstawny to rozwiązanie doskonałe i niezwykle uniwersalne. Chwytaki pneumatyczne są konstrukcjami inspirowanymi ludzką dłonią i czynnościami, jakie możemy wykonywać z ich pomocą. Są trwałe i wymienne, dlatego w odróżnieniu od ludzkiej dłoni, łatwiej je zastąpić w razie wypadku lub zużycia.

Chwytaki do robotów to automatyczne mechanizmy, które pozwalają wykonywać podobne czynności, co ludzka dłoń. Mają za zadanie pochwycenie obrabianego elementu i stabilne ustawienie go w odpowiednim miejscu, pozycji i orientacji do przeprowadzenia danego procesu. Dodatkowo po zakończeniu obróbki te same lub sąsiednie chwytaki pneumatyczne mają odebrać element i przekazać go dalej. Odpowiednio dobrany i zaprogramowany chwytak, który dodatkowo będzie wyposażony we właściwe akcesoria chwytne, okaże się osprzętem niezwykle dokładnym i powtarzalnym.

Rodzaje chwytaków pneumatycznych

W związku z tym, że możliwości zastosowania takich urządzeń jest wiele, również samych akcesoriów jest sporo. Chwytaki pneumatyczne oczywiście różnią się wielkością i poszczególnymi wymiarami, jednak najbardziej widoczne różnice wynikają z ich funkcjonalności. Spośród różnorodnych akcesoriów można wymienić między innymi:

  • chwytak pneumatyczny kątowy - jedno z najczęściej stosowanych akcesoriów o prostej budowie, wyposażone w dwa siłowniki ustawione względem siebie pod kątem. Urządzenie może pracować w przedziale kilkudziesięciu stopni, wykonując także ruchy w obrębie kątów ujemnych;
  • chwytak pneumatyczny równoległy - osprzęt jest zaprojektowany w taki sposób, że końcówki chwytne stale poruszają się w równolegle względem siebie, jednak zmienia się odległość pomiędzy nimi. Takie chwytaki mogą pracować zarówno w obrębie ścian zewnętrznych wyrobu, jak i wewnętrznych, działając siłami rozszerzania;
  • chwytak kątowy 180 stopni - to rodzaj chwytaków do robotów, w których końcówki chwytne mogą rozszerzać się do kąta 180 stopni, co pozwala na pracę w bardzo dużym zakresie ruchu;
  • chwytak 3-szczękowy pneumatyczny - rodzaj konstrukcji wyposażonej w trzy końcówki, które skierowane są w stronę centrum głowicy. Umożliwia to mocowanie w chwytaku produktów o przekroju okrągłym, gdzie utrzymanie ich orientacji ma ogromne znaczenie;
  • chwytak pneumatyczny o szerokim rozwarciu - rodzaj chwytaka, w którym końcówki znajdują się po bokach i rozsuwane są w obu kierunkach. Takie chwytaki pneumatyczne umożliwiają przytrzymanie wyrobów nawet o bardzo dużych wymiarach.

W większości przypadków chwytaki dostępne są w kilku wariantach wymiarowych, co dodatkowo ułatwia zastosowanie ich w wybranym urządzeniu.

Zastosowanie dla chwytaków

Chwytaki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie w procesach cięcia lub skrawania obrabiane są niewielkie elementy, a potrzebna będzie spora powtarzalność i szybkość wykonywania pracy. Robotyka i automatyka to dziedziny, w których najczęściej użytkowane są chwytaki do robotów. Ten osprzęt powszechnie wykorzystywany jest w maszynach produkcyjnych, gdzie pozwala na przenoszenie półproduktu pomiędzy kolejnymi operacjami. Najłatwiej można to zaobserwować w tłoczarkach, frezarkach automatycznych czy maszynach CNC.

Polecane produkty:

Chwytak pneumatyczny kątowy D20
Chwytak pneumatyczny równoległy D25
Chwytak pneumatyczny kątowy 180 stopni
Chwytak pneumatyczny 3 - szczękowy równoległy
Chwytak równoległy o dużym rozwarciu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl