OFERTA

Siłownik pneumatyczny - rodzaje i zalety

Siłownik pneumatyczny jest integralną częścią maszyn i urządzeń, które pracują pod najwyższymi obciążeniami. Zasada działania siłownika tłokowego polega na wprawianiu w ruch tłoka poprzez dostarczenie sprężonego powietrza do odpowiedniej komory siłownika oraz odpowietrzeniu drugiej. Siłownik pneumatyczny wykorzystywany jest na liniach produkcyjnych w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Poszczególne rodzaje siłowników pneumatycznych różnią się między sobą pod względem parametrów, o czym powiemy w tym artykule.

 

Siłownik pneumatyczny

 

Podstawowe rodzaje siłowników pneumatycznych

Siłownik pneumatyczny ISO 6432

Siłownik dwustronnego działania wykonany wg normy ISO6432 to siłownik przeznaczony do podnoszenia niewielkich obciążeń. Produkowany w zakresie średnicy od 8 mm do 25mm. Ze względy na małą średnicę tłoczyska siłownika, jego skoki nie powinny być dłuższe niż 200-300mm. Ten model siłownika pneumatycznego występuje w wariancie bez amortyzacji oraz z regulowaną amortyzacją.

Siłownik pneumatyczny jednostronnego działania

Ten model siłownika wykonuje ruch roboczy napędzany siłą sprężonego powietrza, natomiast powrót realizowany jest sprężyną. Dzieje się tak dlatego że napędzany powietrzem tłok siłownika zgniata sprężynę, natomiast w momencie odpowietrzenia, nagromadzona w niej energia cofa tłok. Dlatego właśnie do sterowania siłownikiem pneumatyczny jednostronnego działania wymagany jest zawór o funkcji 3/2.

Siłownik pneumatyczny nierdzewny

Siłownik nierdzewny charakteryzuje się prostą budową zgodną z normą ISO6432 oraz ISO15552. Ten model wykonany jest w 100% ze stali nierdzewnej. Siłownik nierdzewny może być wykorzystywany w przemyśle mięsnym, w przemyśle stoczniowym, w farmacji.

Siłownik pneumatyczny ISO 15552

Siłownik pneumatyczny dwustronnego działania ISO15552 to najbardziej popularny siłownik z całej ich gamy. To dzięki różnorodności średnic (32mm do 250 mm) oraz skoków (nawet do 2800 mm) siłownik ten jest najczęściej stosowany jako element wykonawczy w maszynach i urządzeniach. Oprócz standardowego rozwiązania oferowane są również poniższe indywidualne rozwiązania:

  • siłownik pneumatyczny z hamulcem (blokadą tłoczyska)
  • siłownik pneumatyczny z prowadnikiem

 

Siłownik przekrój

 

Siłownik Cnomo

Siłownik ten gwarantuje pełną zamienność z siłownikami innych producentów. Materiały stosowane do tej produkcji gwarantują długą i bezawaryjną pracę siłownika. Siłowniki dostępne są w średnicach od D25mm do D200mm.

Siłownik pneumatyczny kompaktowy

Siłownik znajduje zastosowania w miejscach mało dostępnych dla standardowych siłowników. Specjalna konstrukcja ogranicza jego gabaryty do minimum. Siłownik kompaktowy produkowany jest w dwóch normach: ISO21287 oraz UNITOP. Bogaty wybór wariantów takich jak gwint wewnętrzny lub zewnętrzny toczyska, antyobrotowe prowadzenie, jednostronne lub dwustronne działanie, stawia ten siłownik na drugim miejscu pod względem najchętniej kupowanych.

Siłownik płaski z prowadzeniem

To nowa generacja siłownika pneumatycznego który, dzięki swej płaskiej konstrukcji , może być stosowany w miejscach mało dostępnych. Prowadzenie siłownika odbywa się albo na łożyskach ślizgowych albo na łożyskach kulkowych.

Siłownik pneumatyczny obrotowy

Siłownik obrotowy pozwala na uzyskaniu ruchu obrotowego o stałym kącie obrotu. Produkowany w zakresie średnic 32-125mm, pozwala na uzyskanie ruchu obrotowego o stałym kącie w zakresie 90, 180,270,360 stopni.

Siłownik obrotowy

 

Zalety siłowników pneumatycznych

Gdy już poznaliśmy rodzaje siłowników pneumatycznych  to warto zastanowić się jakie są jego zalety. Główną i najważniejszą zaletą siłownika pneumatycznego jest jego szerokie zastosowanie. Są one używane niemal w każdej gałęzi przemysłu. Mały warsztat zajmujący się tłoczeniem czy gięciem nie obędzie się bez prasy pneumatycznej składającej się z kilku lub nawet kilkunastu siłowników pneumatycznych A ta jest przyjazna środowisku, pobiera i oddaje powietrze. Nie ma tam pomp olejowych co eliminuje konieczność wymiany zużytych olejów które trzeba potem zutylizować. Z kolei większe fabryki, posiadające zautomatyzowane procesy produkcyjne, stosują siłowniki na liniach produkcyjnych czy też do pakowania gotowych produktów. Do kolejnych, licznych zalet cylindra pneumatycznego, możemy zaliczyć bezawaryjną pracę w niskich oraz wysokich temperaturach. Posiadają również niewielką wagę oraz stosunkowo niski koszt zakupu. Czynnik zasilający siłownik pneumatyczny - sprężone powietrze - jest stosunkowo tanie, łatwo dostępne i, co najważniejsze, czyste. Sprężone powietrze odpowietrzane jest z komory siłownika bezpośrednio do atmosfery. Nie ma tu miejsca, jak w siłownikach hydraulicznych, wymiany zużytego oleju.  

Flagowe produkty z kategorii siłowniki pneumatyczne

Nasza oferta zawiera szeroki wybór siłowników pneumatycznych, wszystko co potrzebne do zastosowań pneumatycznych. Zapraszamy do zapoznania się z kategorią siłowniki pneumatyczne.

Siłowniki pneumatyczne

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl