Zasuwy nożowe

OFERTA

Zasuwa nożowa jest jedną z najczęściej stosowanych armatur w obszarze systemu kanalizacyjnego i oczyszczania ścieków a także w systemie uzdatniania wody lub w przemyśle wodnym. Idealnie nadaje się w instalacjach do transportu mediów ciekłych, jak również zawierających części stałe, a także do mediów gazowych. Zasuwa nożowa kołnierzowa ma całkowicie wolny przelot przy pełnym otwarciu, dzięki czemu straty ciśnienia są minimalne, natomiast ciała stałe nie osadzają się w zasuwie nożowej, bo są wypłukiwane strumieniem cieczy przy zamykaniu armatury. Oprócz sterowania ręcznego oferujemy również zasuwę pneumatyczną sterowaną siłownikiem. Zasuwa nożowa pneumatyczna nie wymaga bezpośredniej obsługi przez użytkownika. Sterowanie odbywa się za pomocą rozdzielacza pneumatycznego który, po otrzymaniu sygnału, steruje zasuwą pneumatyczną.

Zasuwa nożowa ręczna 170 PN10 Zasuwa nożowa ręczna 170 PN10
Producent: Sferaco
Cena: 678,00 zł (netto: 551,22 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
zobacz więcej
Zasuwa nożowa nierdzewna 172 PN10 Zasuwa nożowa nierdzewna 172 PN10
Producent: Sferaco
Cena: 1 310,00 zł (netto: 1 065,04 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zasuwa nożowa ręczna GPV-ZNC Zasuwa nożowa ręczna GPV-ZNC
Producent: Martech
Cena: 1 403,43 zł (netto: 1 141,00 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zasuwa nożowa INOX pneumatyczna EPDM; seria 172 Zasuwa nożowa INOX pneumatyczna EPDM; seria 172
Producent: Martech
Cena: 1 950,00 zł (netto: 1 585,37 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Zasuwa nożowa pneumatyczna ; seria 170 Zasuwa nożowa pneumatyczna ; seria 170
Producent: Martech
Cena: 1 250,00 zł (netto: 1 016,26 zł )
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej

Do czego wykorzystać zasuwy nożowe pneumatyczne?

Zasuwy nożowe, znane są również pod nazwą zasuwa płytowo-nożowa. Znajdują one zastosowanie przy pracy z mediami, w których występują lub mogą wystąpić ciała stałe. Są to wszelkiego rodzaju zawiesiny, emulsje, gęste i lepkie ciecze, ciężkie oleje, ścieki, a także produkty sypkie. Zasuwa nożowa posiada zaostrzoną tarczę. To właśnie od tego elementu ten rodzaj armatury zawdzięcza swoją nazwę. Występujący w nazwie „nóż” przecina gęste medium, a nawet przecina ciała stałe, które mogłyby uniemożliwić zamknięcie zaworu i spowodować jego nieszczelność. Ponadto zasuwy nożowe są zaprojektowane tak, aby zmiana położenia noża, czyli proces otwarcia lub zamknięcia następował powoli, co chroni przed ewentualnym ryzykiem uderzenia hydraulicznego.

Zasuwa nożowa pneumatyczna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie regulacja (jeśli dany model jest przystosowany do regulacji przepływu), otwarcie lub zamknięcie przepływu danego medium jest zautomatyzowane. Takie instalacje składają się najczęściej z wielu zespołów zasuw i innego rodzaju zaworów sterowanych pneumatycznie, co pozwala na znaczne ułatwienie sterowania, prowadzenie go z jednego miejsca, a co za tym idzie ograniczenie personelu obsługi. Zasuwy nożowe pneumatyczne stosuje się także tam, gdzie ewentualny dostęp do danego zaworu jest utrudniony. Przykłady zastosowań to oczyszczalnie oraz przepompownie ścieków, instalacje uzdatniania wody, instalacje wysokociśnieniowe, czy szeroko rozumiane sieci kanalizacyjne, a także obiekty melioracyjne. Zasuwy pneumatyczne stosuje się także w wielu instalacjach w przemyśle spożywczym. Znajdziemy je, chociażby w zakładach mięsnych, cukrowniach, browarach, przetwórstwie warzyw i owoców na przykład w maszynach do mycia i płukania. Instalowane są w biogazowniach, elektrowniach, cementowniach, hutach i zakładach stalowych. Korzysta z nich przemysł chemiczny, papierniczy, górnictwo oraz różnego rodzaju stacje przesypowe. Sterowanie zasuwami z napędem pneumatycznym może się odbywać za pomocą siłownika dwustronnego lub jednostronnego działania.

Rodzaje zasuw nożowych

Ze względu na szerokie spektrum zastosowań dla przemysłu, oraz różny sposób użytkowania, zasuwy nożowe występują w wielu wersjach. Możemy wyróżnić różne rodzaje zasuw z podziałem ze względu na budowę samej zasuwy, sposób jej napędu oraz wykonanie materiałowe.

Jednym z ważniejszych parametrów jest oczywiście średnica. Tu ujawnia się bardzo duża zaleta zasuw nożowych, które występują w dużych rozmiarach. Pomimo sporej średnicy sama zasuwa ma stosunkowo wąski korpus, a co za tym idzie niewielką wagę w porównaniu do innych typów zasuw. Dzięki temu zajmuje też niewiele miejsca pomiędzy dwoma odcinkami rurociągu.

Korpus zasuwy może mieć uszczelnienie umożliwiające przepływ jedno lub dwukierunkowy. Trzpień zasuwy występuje w wersji niewznoszącej lub w takiej, w której trzpień podczas zmiany położenia się wznosi. Takie same stany może przyjmować koło służące do otwierania lub zamykania zasuwy. Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem ręcznej zasuwy nożowej jest wersja ze wznoszącym się trzpieniem a niewznoszącym kółkiem.

Istnieje kilka możliwości sterowania zasuwami nożowymi. Jednym z nich jest wspomniany już napęd pneumatyczny. Jest on realizowany przy użyciu siłownika pneumatycznego dwustronnego lub jednostronnego działania. Innym rodzajem są zasuwy z napędem elektrycznym w wersjach zasilania 230V~50Hz oraz 400V AC. Natomiast zasuwa nożowa sterowana ręcznie posiada koło sterujące, którego obrót podnosi lub opuszcza nóż, lub koło łańcuchowe do napędu zdalnego. W przypadku zasuw o dużych przekrojach występuje także przekładnia.

Z jakich materiałów wykonuje się zasuwy nożowe? Stosuje się różne rodzaje materiałów do danych elementów. Zasuwa nożowa składa się z kilku podstawowych części takich jak korpus, nóż, trzpień oraz uszczelnienie. Korpus wykonany jest najczęściej z żeliwa lub ze stali nierdzewnej. Noże i trzpienie produkowane są ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 304 lub AISI 316, która to stal cechuje się jeszcze większą odpornością na korozję. Najpopularniejsze rodzaje uszczelnienia to NBR (kauczuk akrylonitrylo-butadienowy), EPDM (rodzaj elastomeru) oraz PTFE (teflon).

Na dobór właściwej zasuwy nożowej ma wpływ między innymi temperatura robocza, w której ma ona normalnie pracować. Istotny jest też rodzaj materiału, z którego wykonane zostały poszczególne części zasuwy nożowej.

Jaka cena zasuwy nożowej do ścieków?

W naszym sklepie można znaleźć wysokiej klasy zasuwy nożowe w najlepszych cenach na rynku. Oferowane modele mają bardzo dobry stosunek atrakcyjnej ceny zakupu do oferowanej jakości. Cena zasuwy nożowej do ścieków zaczyna się już od ok. 550 zł netto za model o średnicy DN 50 z ręcznym sterowaniem. Taka zasuwa posiada trwały nóż ze stali nierdzewnej w gatunku AISI 304. Powodów popularności tego typu zasuw jest wiele. Duża ilość zalet sprawia, że są chętnie stosowane w różnych zakładach i instalacjach na całym świecie, gdzie pracują bezawaryjnie przez wiele lat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl